Korzystasz ze środowiska testowego Allegro. Tym samym akceptujesz zasady, które na nim obowiązują. Nie podawaj prawdziwych danych osobowych w formularzach.

Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę

Language settings have been changed

Allegro language settings have been changed. You will now see the most important pages and receive e-mails in English.

Learn more about language settings

zamknij

Coś poszło nie tak...

Nie udało nam się zmienić języka, spróbuj ponownie za chwilę.

English: Something went wrong. We could not change language settings, try again later.

zamknij
7 wydanych w 2018 roku biografii – co przeczytać w wakacje?

7 wydanych w 2018 roku biografii – co przeczytać w wakacje?

Co warto przeczytać w wakacje? Można się oczywiście rozłożyć w hamaku z pełną słońca powieścią obyczajową, której akcja rozrywa się w Toskanii czy na Karaibach, ale warto w tym czasie nadrobić lekturę biografii interesujących postaci.

udostępnij

W pierwszej połowie tego roku pojawiło się sporo ciekawych pozycji. Jest w czym wybierać. Sami zobaczcie.

Kultura i sztuka

Moją listę otwiera „Komeda. Osobiste życie jazzu” autorstwa Magdaleny Grzebałkowskiej, pozycja, która wzbudziła ogromne zainteresowanie nie tylko fanów jazzu. Autorka wnikliwie przygląda się swemu dość tajemniczemu bohaterowi, wyszukuje ciekawe anegdoty, interesujące fakty. Imponuje research, wciąga opowieść, fascynuje postać. Czego chcieć więcej?

Kolejną imponującą biografię proponuje Hunter Davies. „The Beatles. Jedyna autoryzowana biografia” to pozycja pierwsza przed innymi traktującymi o tym kultowym zespole. Jej autor spędził z Beatlesami kilkanaście miesięcy, tworząc biografię na podstawie materiałów z pierwszej ręki, nierzadko mających bardzo osobisty charakter.

To wprawdzie nie jest typowa biografia, ale „Charles Bukowski. Świecie, oto jestem. Wywiady i spotkania 1963-1993” to kopalnia informacji o jakże kontrowersyjnym amerykańskim pisarzu, ciekawej postaci literatury światowej. Jeśli więc chcecie bliżej poznać outsidera-awanturnika, który ujął wielu czytelników prozą jednocześnie prostą i wulgarną oraz pełną wrażliwości i zrozumienia dla ludzkiej natury, to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję.

Zdobywcy

Dużym zainteresowaniem cieszy się ostatnio tematyka górska. Wśród tegorocznych pozycji wydawniczych warto zwrócić uwagę zwłaszcza na dwie biografie znanych himalaistów.

„Artur Hajzer. Droga Słonia” to pozycja napisana przez dziennikarza doskonale czującego się w tematyce górskiej. Bartek Dobroch mówi o swoim bohaterze, że jest pełen sprzeczności. Właśnie to stara się oddać w biografii Hajzera, w zamierzeniach daleki od wystawiania laurki twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. W efekcie dostajemy interesującą opowieść nie tylko o tytułowej postaci, ale i znajdziemy tu świetny portret polskiego środowiska wspinaczkowego.

Drugą pozycją wartą uwagi jest „Kurtyka. Sztuka wolności” autorstwa Bernadette McDonald. Autorka nie miała łatwego zadania, bo jej bohater nie należy do tych, którzy mają parcie na szkło. To pełna zdjęć, interesująca opowieść o indywidualiście, dla którego wyprawa w góry to coś więcej niż zdobywanie szczytów.

W kategorii zdobywcy nie może zabraknąć jeszcze jednej postaci. Zainteresowanym odkryciami geograficznymi Stephen Bown proponuje biografię „Amundsen. Ostatni wiking”, w której to przybliża sylwetkę pierwszego zdobywcy bieguna południowego. Odkrywca ścigał się nie tylko z innymi podróżnikami, ale i… wierzycielami. Kochały go kobiety, imponował perfekcjonizmem. Taką postać warto poznać bliżej.

Jedna książka, wiele życiorysów

Interesują was ciekawe postaci, ale nie lubicie nudnych biogramów, suchych faktów i natłoku dat? To właśnie z myślą o takich czytelnikach powstała książka „300 uczonych prywatnie i na wesoło”. To dwutomowy zbiór przystępnie podanych, bo budowanych anegdotami, życiorysów postaci ze świata nauki. Gawędziarski styl, krótkie, pełne ciekawostek teksty, interesujący bohaterowie. Andrzej Kajetan Wróblewski wie, jak zaintrygować czytelnika, który po takich lekturach będzie mógł zabłysnąć w towarzystwie ciekawostkami na temat Arystotelesa, Einsteina czy Darwina.

To jak? Kto będzie wam towarzyszył w wakacyjnych wypadach? Amundsen, Komeda, a może Einstein? Bez względu na to, kogo wybierzecie, na pewno będzie to inspirujące spotkanie.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro

Language settings have been changed

Allegro language settings have been changed. You will now see the most important pages and receive e-mails in English.

Learn more about language settings

zamknij

Coś poszło nie tak...

Nie udało nam się zmienić języka, spróbuj ponownie za chwilę.

English: Something went wrong. We could not change language settings, try again later.

zamknij