Korzystasz ze środowiska testowego Allegro. Tym samym akceptujesz zasady, które na nim obowiązują. Nie podawaj prawdziwych danych osobowych w formularzach.
Test młotowiertarki akumulatorowej Makita DHR241RMJ

Test młotowiertarki akumulatorowej Makita DHR241RMJ

Do niedawna z techniką akumulatorową w dziedzinie elektronarzędzi kojarzyły się jedynie wkrętarki czy też wiertarko-wkrętarki. Odkąd opanowano efektywne korzystanie z ogniw bateryjnych litowo-jonowych, otworzyło się szerokie pole zastosowań tego typu baterii w branży narzędziowej. Jeszcze większy wysyp narzędzi akumulatorowych nastąpił, gdy coraz bardziej zwiększano pojemność wytwarzanych akumulatorów. Okazuje się bowiem, że już nikogo nie dziwi, że akumulatorem można zasilać takie narzędzia, jak energochłonne młotowiertarki.

udostępnij

Przemysław RatajczakPrzemysław Ratajczak / 01-07-2016

Krótka charakterystyka

Makita DHR241RMJ to młotwiertarka akumulatorowa zasilana litowo-jonowymi bateriami o napięciu znamionowym 18V. Jest to najbardziej rozwijana grupa napięciowa elektronarzędzi akumulatorowych. Młotowiertarki to dość energochłonne narzędzia, które wymagają wysokiej pojemności akumulatorów dla zapewnienia zadowalającego czasu pracy. Makita, stosując w komplecie z tym narzędziem akumulatory 4Ah, wyszła naprzeciw oczekiwaniom klientów. W połączeniu z bardzo szybkim systemem ładowania baterii i dwoma akumulatorami w komplecie z maszyną, stwarza to możliwość zachowania ciągłości pracy tego typu urządzeniem.

Funkcje

Młotowiertarka DHR241RMJ jest trzyfunkcyjnym urządzeniem akumulatorowym. Za jej pomocą można wiercić z udarem, bez udaru oraz dłutować. Należy jednak zaznaczyć, że funkcja dłutowania ma na celu podkuwanie – nie kucie wyburzeniowe. Jest to takie samo ograniczenie, jakie występuje w przypadku maszyn zasilanych z sieci elektrycznej. Uchwyt SDS-Plus to podkuwanie, a nie kucie – o tym trzeba pamiętać. Wyboru jednego z trzech trybów pracy dokonuje się za pomocą obrotowego przełącznika

rys1.jpg

Prędkość obrotową można dostosować do wykonywanej operacji poprzez różnicowanie stopnia wciśnięcia klawisza włącznika. Pozwala to na delikatne inicjowanie wiercenia otworu, aby nie dochodziło do poślizgu wiertła na materiale.

rys2.jpg

DHR241RMJ ma ponadto możliwość zmiany kierunku obrotów, dzięki czemu możliwe jest wydobycie zakleszczonego w otworze wiertła.

Użyte materiały

Obudowa młotowiertarki Makita DHR241RMJ jest wykonana z tworzywa sztucznego, które sprawia wrażenie bardzo odpornego na ciężkie warunki panujące w trakcie wiercenia udarowego. Nie trudno tam przecież o ocieranie narzędziem o twarde i chropowate materiały. Urządzenie w wielu miejscach pokryte jest gumową okładziną, dzięki czemu odporność na zarysowania i zadrapania jest jeszcze większa.

rys3.jpg

Rękojeść główna (jak i dodatkowa) pokryta jest antypoślizgową, miękką okładziną, która zwiększa pewność uchwytu oraz komfort pracy.

rys4.jpg

Parametry

Makita DHR241RMJ to maszyna, której zdolność wiercenia w betonie wynosi 20mm. Pozwala na to energia uderzenia, jaką dysponuje maszyna, wynosząca 2J. Waga 3,5kg nie jest najlżejszym rozwiązaniem, ale pamiętajmy o tym, że to urządzenie posiada własne źródło zasilania, a więc akumulator. Dołączone do zestawu baterie o pojemności 4Ah zapewniają stosunkowo długi czas pracy na jednym ładowaniu. Pojemność baterii jest szczególnie istotna w przypadku tak energochłonnego urządzenia, jakim jest młotowiertarka.

rys5.jpg

Rozwiązania techniczne

Bardzo istotnym niuansem technicznym, zastosowanym w tym urządzeniu, są akumulatory bazujące na litowo-jonowych ogniwach. Dzięki takiemu rozwiązaniu, baterie pozbawione są tak zwanego efektu pamięci, polegającego na utracie pojemności efektywnej akumulatora, które jest wynikiem powtarzających się procesów doładowywania. Ta technologia umożliwia doładowywanie baterii, a więc bycie w pełni gotowym do pracy bez uszczerbku na stanie technicznym akumulatora.Ponadto akumulatory litowo-jonowe umożliwiają pracę urządzenia z bardzo stabilnymi parametrami, niezależnie od stopnia naładowania akumulatora. Oznacza to, że maszyna współpracująca z takimi bateriami jest równie efektywna z bateriami w pełni naładowanymi, jak i w momencie ich zaawansowanego rozładowania.

Akumulatory Makity, oprócz standardowych własności charakterystycznych dla technologii litowo-jonowej, cechują się bardzo krótkim czasem ładowania. Dla 3Ah jest to około 20 min, w czym Makita jest niedościgniona. Związane jest to z zaawansowaną elektroniką, kontrolującą proces ładowania i przyspieszającą go.Technologia LXT made by Makita to połączenie akumulatorów litowo-jonowych z wysokomomentowym, 4-biegunowym silnikiem prądu stałego, który charakteryzuje się dodatkowo małymi rozmiarami oraz wysoce ergonomiczną konstrukcją obudowy oraz elementów uchwytów.

Wyposażenie

2 akumulatory 4Ah pozwalają uzyskać ciągłość pracy urządzeniem. Szybka ładowarka sprawia, że ładowanie akumulatora trwa nieco ponad 30 min. Do młotowiertarki dołączona jest dodatkowa rękojeść, której antypoślizgowa okładzina zwiększa komfort pracy. Makita DHR241RMJ jest dostarczana w walizce typu Makpac. Są to walizki systemowe, które można ze sobą łączyć za pomocą specjalnych zaczepów i dzięki temu wygodnie transportować i przechowywać narzędzia. Ponadto walizka ta jest kompatybilna z podobnymi systemami marki Festool, Metabo lub Hitachi. Unifikacja systemów przechowywania maszyn okazuje się strzałem w dziesiątkę, gdyż dzięki temu zapanuje w końcu ład i porządek w niejednym warsztacie lub na niejednej budowie.

rys6.jpg

Posumowanie

Makita DHR241RMJ to średniej mocy młotowiertarka akumulatorowa, która zaspokoi podstawowe potrzeby większości montażystów.Idealnie nadaje się do wiercenia otworów nawet w twardym betonie, a dzięki mobilności, jaką zapewnia zasilanie akumulatorowe, jest bardzo wygodnym w użyciu narzędziem. Makita od niedawna oferuje 3-letnią gwarancje na swoje narzędzia. Ponadto akumulatory objęte są 2-letnim programem gwarancyjnym.

Czy ten artykuł był pomocny?
podziel się

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro