Korzystasz ze środowiska testowego Allegro. Tym samym akceptujesz zasady, które na nim obowiązują. Nie podawaj prawdziwych danych osobowych w formularzach.
 1. Zero waste

  Zero waste

  Co to jest? Jak to robić?

 1. Zero waste
  undefined

  Zero waste

  Co to jest? Jak to robić?

podziel się

Co to jest zero waste?

 1. co to jest zero waste

Czym jest zero waste i jak to robić?

Dosłownie oznacza to zero odpadów. Jest to sposób na życie, który zakłada wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie codziennego produkowania śmieci. Oczywiście jest to w naszych warunkach bardzo trudne. Przecież każdy jogurt w sklepie ma swoje opakowanie, a kawę można kupić w małych plastikowych kapsułkach produkując przy tym tony śmieci. Nie zniechęcaj się jednak ogromem problemu. Już mała zmiana w twoim gospodarstwie domowym pozwoli ograniczyć śmieci i będzie miała pozytywny wpływ na otoczenie. Na początek bądźmy "less waste"!

Gdzie można stosować zasadę zero waste? Przede wszystkim w kuchni, w łazience, w szafie.

Podpowiemy ci, co kupić, aby móc robić zkupy nie wykorzystując sklepowych siatek czy opakowań. Zachęcamy również do rozejrzenia się po okolicy, jeżeli mieszkacie w dużym mieście, bo sklepy zero waste już się tam pojawiają.

Takie podejście do życia nie tylko będzie z korzyścią dla planety, ale także dla zdrowia twojego i twojej rodziny. Ograniczenie plastiku i ekologiczne podejście do wykorzystywanych w domu produktów pozytywnie wpłynie na zdrowie domowników.

Pamiętaj, nie musisz od razu zostać Kapitanem Planetą. Wystarczy, że zrobisz na początek kilka małych kroków w kierunku filozofii zero waste. Gotowa, gotowy? Do dzieła!

Pojemniki do zakupu i przechowywania żywności

W większych polskich miastach pojawiły się już sklepy zero waste. W takim sklepie nikt nie zapakuje nam produktów w plastikowy worek. Do takich sklepów musimy zabrać własne pojemniki. Warto więc zadbać o to, aby mieć ich w domu dużo i w różnych kształtach.

 1. pojemniki

Pojemniki w torbach termicznych

Zero waste oznacza, że musimy pożegnać się z kupowaniem posiłków w plastikowych zafoliowanych pojemnikach. Ani przechowywanie, ani odgrzewanie jedzenia w tego typu opakowaniach nie jest dobre dla zdrowia oraz jest całkowicie sprzeczne z filozofią zero waste. Allegro ma jednak w ofercie pojemniki lunchowe w torbach termicznych, do których możemy zapakować dobre jakościowo plastikowe lub szklane pudełka na żywność. Torba utrzyma ich temperaturę i umili Ci posiłki poza domem!

Przeczytaj o filozofii zero waste

Na zakupy i do przechowywania

Jak zacząć? Przede wszystkim całkowicie rezygnujemy z foliowych siatek sprzedawanych i rozdawanych w marketach! Jest to pierwszy krok do zredukowania liczby śmieci, ale też najłatwiejszy do zrealizowania. Warto od tego zacząć. Torby lniane, płócienne, a także te z upcyclingu (uszyte ze starych firan czy prześcieradeł) idealnie nadadzą się do przechowywania produtów spożywczych. Do łask wróciły również plecione torby, które znamy z dzieciństwa. Możesz także wybrać wielorazowe woskowijki – zastąpią papier śniadaniowy każdego dnia!

 

Dzbanki filtrujące wodę

Zero waste to zero plastikowych butelek na wodę. Ich produkcja jest wielkim obciążeniem dla środowiska, a ich recycling obejmuje bardzo mały procent wyprodukowanego produktu. Woda z kranu jest czysta i zawsze dostępna. Dzięki dzbankom filtrującym przejście na domową kranówkę będzie superłatwe! 

Do gorących i zimnych napojów

Także w pracy czy podróży można być zero waste! Szeroki wybór butelek termicznych lub filtrujących świetnie sprawdzi się u każdego, kto prawdzi aktywne życie. Lubisz pić przez słomkę? Wybierz metalową lub szklaną! A jeśli kawa na mieście to Twój stały punkt dnia, nie zapomnij swojego kubka termicznego

Produkty z bambusa

Plastik szeroko stosowany przy produkcji akcesoriów kosmetycznych jest generatorem ogromnej ilości śmieci. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe, warto zastąpić go produktami z ekologicznych upraw. Bambus, który jest trawą, a nie drzewem należy do tego typu surowców. Dzięki temu, że rośnie bardzo szybko, jest też łatwy do pozyskania. 

 1. bambus

Szczoteczka bambusowa

Bambusowe akcesoria - sztućce, pałeczki i inne

Czym jest pielęgnacja w duchu zero waste?

 1. kosmetyki zero waste

Pielęgnacja zero waste - co to oznacza w praktyce?

Jeżeli nie tylko w kuchni, ale również w łazience przejdziesz na filozofię zero waste, będzie to miało pozytywne skutki nie tylko dla środowiska, ale również dla twojego zdrowia!

Kosmetyki zero waste są bowiem:

- wytwarzane ręcznie, pochodzą z niewielkich manufaktur;
- składają się z ekologicznych składników;
- ich produkcja nie wzbudza etycznych wątpliwości;
- są sprzedawane w opakowaniach wielokrotnego użytku.

Nie tylko kosmetyki należą do tego nurtu. Zero waste to również rezygnacja z jednorazowych podpasek, tamponów, płatków kosmetycznych. Szokujące? Na pewno. Intrygujące? Owszem.

Sprawdźcie jak wyglądają wielorazowe przybory higieniczne oraz naturalne kosmetyki.

Muślinowa ściereczka do demakijażu

Kubeczek menstruacyjny

Alternatywą dla tradycyjnych akcesoriów higienicznych jest kubeczek menstruacyjny. Bardzo nowoczesna propozycja w duchu zero waste, która może być stosowana zarówno w dzień, jak i w nocy. Prawidłowo zastosowany kubeczek menstruacyjny jest idealnie bezpieczny, higieniczny i wygodny.

Maszynka do golenia wielokrotnego użytku - wspaniały prezent dla siebie i bliskiej osoby

Mogą Cię również zainteresować


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro