Korzystasz ze środowiska testowego Allegro. Tym samym akceptujesz zasady, które na nim obowiązują. Nie podawaj prawdziwych danych osobowych w formularzach.

Wpisz czego szukasz

Znajdziemy sprzedawców, którzy mają wszystko czego szukasz.

Wprowadź frazę
  1. strefa ciazy showcase
  1. strefa ciazy showcase mobile

Wszystko o ciąży i porodzie

Kalkulator ciąży

2020

pon.13 lipca

lipiec
 
pwścpsn
  1. dieta w ciazy

Jak się przygotować do bycia tatą?

  1. zdrowa dieta

Jeśli dieta przyszłego taty jest uboga w morskie ryby oraz dobrej jakości tłuszcze, warto rozważyć suplementację kwasami omega 3. Otyłość oraz permanentny stres również nie sprzyjają staraniom o ciążę. 

To jedynie wskazówki, informacje, które mają za zadanie poszerzyć wiedzę i zbudować świadomość. Każdorazowo warto skonsultować się z odpowiednim specjalistą jak: dietetyk, fizjoterapeuta, osteopata i położna, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę medyczną z zakresu swojej specjalizacji i mogą rozwiać wątpliwości przyszłych rodziców.

Wynik testu ciążowego może być pozytywny nawet przed terminem spodziewanej miesiączki. Nie musisz zwlekać. Jeśli z jakichś względów czujesz, że możesz być w ciąży oraz wcześniej współżyłaś, test ciążowy z dużą dozą prawdopodobieństwa pokaże prawdziwy wynik (pozytywny lub negatywny). Z wizytą u lekarza warto się jednak wstrzymać do ok. 2 tygodni po spodziewanej miesiączce, gdyż dopiero wtedy możliwe jest potwierdzenie ciąży za pomocą badania USG. Wtedy też lekarz skieruje cię na pierwsze badania w ciąży: morfologię, badanie moczu oraz inne, jeśli uzna, że takowych potrzebujesz.

  1. mdlosci w ciazy

Ciekawość i chęć dowiedzenia się, jak rozwija się maluch, od samego początku jest zupełnie uzasadniona. Co więcej, bardzo korzystne jest, gdy rodzice „śledzą” tydzień po tygodniu rozwój ciąży i dziecka. Buduje to świadomość, poszerza wiedzę. Docenia to również personel medyczny, gdyż ze świadomymi pacjentami zdecydowanie lepiej się współpracuje. O tym, jak rozwija się ciąża krok po kroku możecie dowiedzieć się z licznych artykułów, aplikacji, a także kalkulatorów terminu porodu czy książek o ciąży. Ważne, by szukać źródeł wiarygodnych, merytorycznych, artykułów pisanych przez medyków (lekarzy, położne, fizjoterapeutów). Mniej dawać wiarę w opinie zamieszczane na forach.

  1. zdrowa dieta w ciazy

II trymestr

  1. kobieta w ciazy

III trymestr

  1. kobieta w ciazy

Podczas ostatnich 3 miesięcy dziecko nabiera głównie masy i rośnie. Najbardziej intensywnym miesiącem wzrostu jest ostatni – dziewiąty. Wtedy też dziecko gromadzi najwięcej tkanki tłuszczowej. Układ nerwowy i zmysły są na tyle rozwinięte, że dziecko rozpoznaje głos mamy, reaguje na światło oraz nieprzyjemne dźwięki. Ma również swój rytm dobowy: mama jest w stanie określić, kiedy jest aktywne, a kiedy odpoczywa i śpi.

Gratulacje Mamo! Gratulacje Tato!

  1. karmienie piersia

W razie obaw lub problemów związanych z karmieniem piersią należy zgłosić się do profesjonalistów, najlepiej doradców laktacyjnych, edukatorów czy promotorów karmienia piersią, którymi są najczęściej położne. 

Jeśli zaszłaś w kolejną ciążę w niewielkim odstępie czasu od porodu, nie musisz przerywać trwającej laktacji. Jeśli ty i dziecko chcecie kontynuować karmienie, a ciąża rozwija się prawidłowo, nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Sytuacja może się zmienić, jeśli z jakichś powodów ciąża staje się zagrożona. Karmienie jest również niewskazane w ciąży wysokiego ryzyka lub w niektórych przypadkach w ciąży po poronieniach. W takich sytuacjach należy się skonsultować z lekarzem i doradcą laktacyjnym. 

Ciąża i poród to temat niewyczerpany. Każda kobieta ma swoją jedną lub wiele niepowtarzalnych historii w zależności od tego, ile razy była w ciąży. To od nas samych w dużej mierze zależy, jaka ta historia będzie: czy pozytywna, czy taka, do której nie chce się myślami wracać. Ten artykuł to jedynie wstęp, zajawka wielu aspektów, które warto przemyśleć i widzieć, przygotowując się lub będąc już w ciąży. Liczę, że zachęci was do poszukiwania informacji, zadawania pytań specjalistom i dyskutowania z innymi doświadczonymi mamami. Powodzenia!

Fakty i mity na temat ciąży

MIT!

Jedynym przeciwwskazaniem do bezpośredniego wystawiania się na słońce jest ryzyko przebarwień i ogólnie szkodliwe działanie promieni słonecznych na skórę. Stosując wysokie filtry mineralne, możesz korzystać z kąpieli słonecznych, najlepiej poza godzinami szczytu, czyli 11-15. 


PRAWDA!

W ciąży nie należy spożywać surowego mięsa (tatar, szynka parmeńska, salami), ryb (sushi) i owoców morza, mięsa i ryb wędzonych na zimno oraz serów i mleka niepasteryzowanego, a także surowych jajek (tiramisu). Z powodzeniem można jeść miód, mięso i ryby wędzone na ciepło, gotowane lub pieczone owoce morza oraz sery i mleka pasteryzowane.


MIT!

Zgaga i uczucie nadkwaśności wynika z ucisku rosnącej macicy na żołądek oraz z wpływu hormonów (progesteronu i relaksyny) na rozluźnienie mięśnia wpustu żołądka. W ten sposób treść pokarmowa może cofać się do przełyku i powodować nieprzyjemne uczucie, a nawet ból w klatce piersiowej.


PRAWDA!

Za sprawą hormonu relaksyna ciało przygotowuje się do porodu. Rozluźniają się stawy co sprawia, że rozmiar buta może się powiększyć nawet o 1 rozmiar tak jak obwód bioder. Po porodzie ciało kobiety nie wraca już do stanu sprzed ciąży.


MIT!

Warto poczekać do momentu, gdy skurcze są regularne, co 5-7 minut lub gdy ból jest już nie do wytrzymania. Zgłoszenie się do szpitala wcześniej, można oznaczać, że zostaniecie poproszeni o zgłoszenie się dopiero za kilka godzin. Ten czas warto wykorzystać na posiłek, kąpiel, odpoczynek, sen.


PRAWDA!

Dozwolone jest jedynie picie niewielkich ilości wody niegazowanej. Jest to związane z wymogami anestezjologicznymi. Dlatego tak ważne jest, by do szpitala przyjechać najedzonym, gdyż nigdy nie wiadomo, ile godzin może potrwać poród oraz kiedy mama będzie mogła zjeść kolejny posiłek. 


MIT!

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Szczególnie należy zadbać o karmienie zaraz po porodzie i przez kilka pierwszych dni, gdyż tylko wtedy kobieta produkuje siarę – mleko bogate w substancje aktywne, przeciwciała, dobre bakterie wspierające niedojrzały jeszcze układ pokarmowy noworodka.


PRAWDA!

Oksytocyna wydzielana podczas karmienia powoduje również szybszą inwolucję macicy. Dodatkowo karmienie piersią to duży wydatek energetyczny dla organizmu matki. Znaczna część kobiet obserwuje utratę nadprogramowych kilogramów podczas karmienia piersią.


Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu

Allegro